A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Нижньоселищенський ліцей
Хустської міської ради

СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО ОНЛАЙН АБО ЯК ЗАХИСТИТИ ДИТИНУ В ІНТЕРНЕТІ

Дата: 04.02.2022 10:15
Кількість переглядів: 140

Фото без опису

       Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет – це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя. Проте саме Інтернет все частіше стає джерелом небезпеки для дітей, наслідки якої не обмежуються втратою грошей чи особистих паролів у соціальних мережах, а й можуть коштувати дитині психічного здоров’я та майбутнього. Ми не можемо зупинити прогрес, але можемо зробити Інтернет безпечнішим для дітей.

Рекомендації для батьків

     Звичайна людина не звикла бачити небезпеку в безневинному спілкуванні, але збоченці саме на це й розраховують. Якщо ваша дитина постійно переписується з кимось в мережі, це вже привід для посиленої уваги. Насамперед ви маєте знати про загрози, які існують в Інтернеті. Також необхідно розмовляти з дитиною про ці загрози, адже проінформований – значить озброєний.

     Кожних 5 хвилин у мережі з’являється нове фото чи відео сексуального насильства над дитиною. Третина цих матеріалів припадає на селфі, тобто діти та підлітки роблять інтимні фото чи відео самостійно.

     Дуже часто діти стають жертвами секстингу (Секстинг – це обмін сексуальними повідомленнями, фото чи відео із використанням засобів зв’язку, тобто надсилання в месенджерах чи соціальних мережах, чатах он-лайн ігор тощо).

      Підлітки не вбачають в цьому реальної загрози, а думають лише, що це цікавий та безпечний спосіб пізнати свою сексуальність, отримати компліменти на рахунок своєї зовнішності за допомогою схвальних коментарів чи "лайків". Для школярів це може бути способом виразити свою довіру та симпатію до того, кому вони надсилають свої повідомлення, проте іноді такі дії можуть бути результатом примусу або шантажу (іноді навіть від реальних хлопця чи дівчини).

      З моменту, коли підлітки поширюють або надсилають в приватні повідомлення такі фото, вони втрачають над ним контроль, адже видалити зображення може бути технічно складно, а інші користувачі можуть зберігати їх та використовувати на власний розсуд. Внаслідок цього діти можуть зазнавати психологічних травм через відчуття провини, цькування з боку однолітків та засудження з боку громади.

      Ще одна загроза, яка чекає на дітей та підлітків в мережі Інтернет - це кібергрумінг (або он-лайн - грумінг – налагодження довірливих відносин з дитиною з метою подальшого сексуального насильства в Інтернеті чи офлайн). Наразі в Україні  це не є (не вважається) злочином. Злочинці з усього світу знайомляться у соціальних мережах та он-лайн-іграх з дітьми в Україні та вимагають у них робити сексуальні дії перед камерою. Також це може бути підготовкою до злочину в реальному житті.           

      Сексторшенце налагодження довірливих стосунків з дитиною в Інтернеті з метою отримання приватних матеріалів, шантажування та вимагання додаткових інтимних фото або відео матеріалів чи грошей.

      Особливість сексуального насильства над дітьми в он-лайні полягає в тому, що матеріали із насиллям залишаються в Інтернеті та транслюються по всьому світу. Кожен новий перегляд подібного відео – це нове ґвалтування дитини. Все подальше життя дитини може супроводжуватися страхом, що ці матеріали побачать і впізнають її.

      У країнах з розвинутим законодавством у цій сфері вже є випадки судових рішень, якими визнано факт зґвалтування через Інтернет.

Фото без опису

 

Як захистити дитину вже зараз?

Варто встановити на комп’ютер та смартфон дитини програму Батьківський контроль. Це технологічне рішення дозволяє: 

  • налаштовувати доступ до мережі за віком; 
  • блокувати сайти та додатки з неприйнятним контентом; 
  • обмежити користування смартфоном та додатками, наприклад, на час занять у школі або вночі;
  • перевіряти розташування дитини та отримувати повідомлення про її місцеперебування;
  • контролювати рівень заряду телефону тощо.

      Щоб дізнатися більше як уберегти дітей в мережі Інтернет від шкідливих матеріалів, кібербулінгу, суїцидальних Інтернет-спілок та сексуального насильства, також радимо батькам ознайомитися із тематичними матеріалами на порталі «Дія» https://osvita.diia.gov.ua/courses/serial-dlya-batkiv-onlayn-bezpeka-ditey

     З підлітками варто переглянути та обговорити відео сюжет рекомендований та адаптований до перегляду інформаційною компанією «Скажи ні сексуальному примушенню дітей та вимаганню в Інтернеті» https://www.youtube.com/watch?v=b-gaa9ZI2JE

      Якщо ваша зазнала насилля сексуального характеру в Інтернеті, варто повідомити у поліцію за телефоном 102 або зателефонувати на Національну гарячу дитячу лінію 116 111. Також необхідно звернутися до кіберполіції https://cyberpolice.gov.ua/contacts/

      Пам’ятайте, що Інтернет – це безліч можливостей, але ж разом із тим – це безліч загроз. І лише об’єднавши наші зусилля ми зможемо уберегти дітей від новітніх загроз, які еволюціонують кожного дня.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора